Fıkraları değiştirme zamanı


MOBİSAD danışmanlığını sürdürdüğüm dönemde, birçok sektörel STK’nin katılımı ile e-devlet çalışmalarını değerlendirdiğimizi ve bu konuda yeni ayarlama, düzeltme ve düzenlemelere ihtiyaç duyulabileceğini konuştuğumuzu hatırlıyorum.

Bugün sizlerle bana heyecan veren bazı gözlemlerimi ve öğrendiğim bazı hususları da burada paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Anadolu yakasında Ümraniye’den-Gebze’ye uzanan geniş bir alan içinde birkaç ziyaret gerçekleştirdim.

Gebze Tübitak MAM yerleşkesinde yeni bir fidan hızla filizlenmekte, büyümekte. Bu şirketimizin adı ARDIÇ. ARDIÇ; ilk Türk açık kaynak gömülü işletim sistemi olan ARNUX’u geliştirmiş. Bir Linux distrosu olan ARNUX gömülü, konsol tabanlı bir işletim sistemi. Bu sistemin ve açık kod konusunun yaygınlaşması için bir “ARNUX Desktop Tasarım”yarışması düzenliyorlar. (Bkz www. ardictech.com). Bu ekibin başında Türkiye’yi ABD’den Çin’e kadar bir çok ülkede başarı ile temsil etmiş, orada büyük ARGE birimlerini yönetmiş Tunç Kahveci var.

Biraz önce Müjdat ALTAY beyle yapmış olduğumuz sohbet sırasında ortaya çıkan ortak bakışımızı tekrarlamadan sizlerin dikkatinize sunuyorum. Artık; ‘Cehennem’, ‘Zebani’, ‘Kazandaki Türkler’ gibi fıkraları değiştirme zamanı sizce de gelmedi mi?

Kaynak : Ankara 29.05.2009 *Bu yazı, Abdullah Raşit GÜLHAN tarafından yazılmış ve aylık telekom dergisi Telepati’nin (http://www.telepati.com) Haziran 2009 sayısında yayınlanmıştır.