Uygulamalarınızı cebinizde taşıyın


Haber Merkezi

ARDIC, Linux tabanlı gömülü işletim sistemi ARNOS üzerinde çalışan mobil kişiselleştirilmiş internet hizmet ve uygulamalarına erişim platformu S.a.t.i.N USB’yi piyasaya sundu. Yüksek güvenlik özellikleri sunan ürün, üzerinde çalıştığı bilgisayarın sabit diskini değil, kendi ‘standalone’ sistemini kullanıyor. Kendiliğinden ‘boot’ eden bir flash bellek üzerine kurulan S.a.t.i.N USB, herhangi bir bilgisayarın USB portuna takıldığı anda çalışıyor.

İnternet üzerinden sistemin kaynaklarına ulaşılmasına izin vermeyen çözüm; virüs, trojan ve spyware’in giremediği güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor. S.a.t.i.N USB, USB portunu kullanacağı bilgisayar ya da sunuculara VNC, SSH, SSL, VPN ve RDP gibi güvenli bağlantı araçları üzerinden bağlanıyor. Diğer yandan S.a.t.i.N USB birçok yenilikçi teknolojiyi de beraberinde getiriyor. Güvenli işletim sistemi ve uygulama mimarisinin yanı sıra güvenli ve şifreli depolama teknolojileri sayesinde ürünün içeriğine yetkisi olmayanların ulaşması mümkün olmuyor. Çalışma sonrasında S.a.t.i.N USB çıkarıldığında kullanıldığı bilgisayarda herhangi bir iz bırakmıyor. Ürün aynı zamanda seçeneğe bağlı olarak belirli bir ağ üzerinden güvenli şekilde şifreli program yüklenebiliyor ve programlar güncellenebiliyor.

sinde kullanıcıya kişisel verilerini depolaması için ağ üzerinde iki gigabyte’a kadar ücretsiz, güvenli depolama alanı sağlanıyor. USB 2.0 desteği sunan ürün, ethernet/WiFi ağ, ses ve görüntü kartı sürücülerini desteklediği için tak çalıştır bir cihaz olarak her x86 ve Atom işlemci üzerinde sorunsuz çalışıyor. Üzerine yazılmaz flash bellek özelliği ile uygulamalara müdahale izni vermeyen S.a.t.i.N USB ‘host’ ve ‘guest’ olarak iki konumda çalışabiliyor.

ARNOS Desktop Tasarım Yarışması

ARDIC, masaüstü ve mobil işletim sistemi olarak kullanılmak üzere geliştirdiği ARNUX tabanlı işletim sistemi ARNOS için masaüstü uygulama geliştirme yarışması düzenliyor. 10 Haziran’da başlayan yarışma 29 Ağustos’a kadar devam edecek.

Tasarımcılar gerçekleşmesini istedikleri masaüstü hayallerinin resimlerini yarışmanın web sayfasına göndererek katılacak.

Yarışma sonunda gerçekleştirilmeye değer bulunan tasarımın sahibi 24 inç iMac sahibi olacak.

Kaynak : BThaber – *Bu yazı, Haftalık Bilgi Toplumu Teknolojileri Gazetesi BThaber’in 22-28 Haziran 2009 sayısında yayınlanmıştır.